Stark årsdebut av Dartagnan Sisu

Fyraårige Dartagnan Sisu svarade för en väldigt bra årsdebut på Solvalla på söndagen. Ulf Ohlsson körde till spets i den andra kurvan och det blev sedan en smått överlägsen seger på nya rekordet 1.12,8/2140a.

Ulf Ohlsson var nöjd efteråt: ”En jättefin häst med mycket hög kapacitet”.

En bra årsdebut och 35.000 kronor i prissumma till nöjd ägare.

”Om allt verkar bra efter loppet satsar vi på ett fyraåringslopp på Solvalla den 7 juni”, sade Mattias.

Det var 22:a årssegern och nu saknas endast 80.000 kronor till två miljoner kronor inkört i år.

Vill du också stå i vinnarcirkeln?

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur ed sapien fames pulvinar cursus quiss suspendisse fames pulvinar cursus.

Sydney Boko

2-årig hingst e. Calgary Games u. Gill Gal (Yankee Glide)

"Sydney Boko är en exteriört sett mycket fin ettåring. Rörde sig mycket bra på videon & detta är ett inköp jag är väldigt nöjd med."

Sydney Boko

Octopussy G.R.S.

2-årigt sto e. Maharajah u. Priceless Pellini (Varenne)

"Octopussy G.R.S. har fin exteriör, bra storlek och en härlig utstrålning. Stammässigt är detta högklassigt! Maharajah på Varenne är en guldkorsning."

Octopussy G.R.S.

Feeling Broline

3-årigt sto e. Power u. Dodger Blues (Muscles Yankee)

"Häng på en tjejhäst i Stall Mattias Djuse! Feeling Broline är en riktigt spännande nybliven treåring."

Feeling Broline
Logo

Nordpipe Composite Engineering
Stolt sponsor till Stall Mattias Djuse