Stallet passerade två miljoner kronor

2) MT Master Don, 1.14,5/2140a. 3) Helloise Boko, 1.15,1/2140a. 2) Lass Revenue, 1.14,8/2140a.

Det blev ingen seger på Solvalla men väl tre fina insatser av tre fina treåringar. Totalt tjänade trion 102.500 kronor, vilket innebär att stallet gick över två miljoner kronor i prispengar i år.

MT Master Don sänkte rekordet igen, nu till 1.14,5/2140a i blott tredje starten. Andrapriset gav 20.000 kronor.

Helloise Boko var tillbaka på tävlingsbanan och fullföljde bra som trea efter ett lopp i spets. Prissumma: 27.500 kronor.

Lass Revenue travade åter ett bra lopp när han inkom tvåa på 1.14,8/2140a efter ett lopp i ledningen. Silverplatsen gav 55.000 kronor.

Stallet har därmed tjänat 2.022.700 kronor i år vilket innebär en 21:a plats i den svenska tränarligan.

Årets första tvååringar kvalade in på ett fint sätt: Enge Barack, 1.23,5, och Global Wishmeluck, 1.23,8.

Vill du också stå i vinnarcirkeln?

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur ed sapien fames pulvinar cursus quiss suspendisse fames pulvinar cursus.

Sydney Boko

2-årig hingst e. Calgary Games u. Gill Gal (Yankee Glide)

"Sydney Boko är en exteriört sett mycket fin ettåring. Rörde sig mycket bra på videon & detta är ett inköp jag är väldigt nöjd med."

Sydney Boko

Octopussy G.R.S.

2-årigt sto e. Maharajah u. Priceless Pellini (Varenne)

"Octopussy G.R.S. har fin exteriör, bra storlek och en härlig utstrålning. Stammässigt är detta högklassigt! Maharajah på Varenne är en guldkorsning."

Octopussy G.R.S.

Feeling Broline

3-årigt sto e. Power u. Dodger Blues (Muscles Yankee)

"Häng på en tjejhäst i Stall Mattias Djuse! Feeling Broline är en riktigt spännande nybliven treåring."

Feeling Broline
Logo

Nordpipe Composite Engineering
Stolt sponsor till Stall Mattias Djuse