E91C0FD1-1514-4A24-846D-E27E0628CDDB

Ny storloppsseger på Solvalla

Olivia Bros Skötare: Adam Hanley Ägare: Mattias Djuse Stable Ab, mfl Uppfödare: Bros Stables

Nepthys Boko Skötare: Nathalie Vingmyr Ägare: Easy KB Uppfödare: Boko Stables

Olivia Bros tog hem ännu ett stort årgångslopp när hon vann "Sweden International Yearling Sales Auktionslopp" för treåriga ston på Solvalla. Förstapriset var 300.000 kr och hon har sprungit in hela 1.347.000 kr i år. Stallets vinstrikaste häst under 2024.

Björn Goop satt åter i sulkyn och han satsade på en snabb start från spår sju bakom bilen. Hon övertog spetsen in i första sväng och inledde första 500 på 1.12. Även om Goop kunde dra ner på tempot till drygt 1.14 första kilometern låg hon på rätt så hårt i ledningen. Men hon hade ändå krafter kvar i slutet och vann med en säker längd på nya medeldistansrekordet 1.13,0a/2140 m.

I näst senaste starten vann Olivia Bros Breeders Course på Jägersro på topptiden 1.10,7a/1640 m. Segerpremie en halv miljon kronor. Dessförinnan har hon vunnit Margareta-loppet

I loppet efter på Solvalla tog Nephtys Boko andra raka segern efter ledning från start till mål. Hon fick hållas i låg fart (1.16,5/1000 m) och gick undan till klar vinst på 1.14,0/2140. Även det var nytt rekord över medeldistans. Sista 500 i 1.10-tempo. Förstapriset var 60.000 kr och hon passerade 300.000 kr i prissumma.

I samma lopp avslutade La Fille de Niky vasst från tillägg som femma efter en något strulig löpning.

Aleksi Flink var nära att ta hem en delseger i lärlingsloppet Travrondens Guldklocka bakom Global de One. Efter ett fint lopp i tredjepear utvändigt avslutade femåringen bra över upploppet men fick ge sig med en halv längd på nya rekordet 1.12,7a/1640 m.

Carlos Diamant fullföljde bra som trea på fina 1.14,2a/2140 m efter tredjespår sista 700 m.

Totalt blev det 425.000 kr inkört till stall Mattias Djuse som passerade elva miljonersstrecket med råge och ligger nu på 11,3 Mkr inkört. Segerantalet är 75.

På lördag tävlar tre hästar på Åby, varav två på V75. På tisdag startar sex hästar i Eskilstuna och på onsdag tävlar tre hästar på Solvalla. Hustle Rain deltar i Margareta Wallenius-Klebergs Pokal med 1,5 Mkr i förstapris, Winterburn är med i silverfinalen.

Vill du också stå i vinnarcirkeln?

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur ed sapien fames pulvinar cursus quiss suspendisse fames pulvinar cursus.

Sydney Boko

2-årig hingst e. Calgary Games u. Gill Gal (Yankee Glide)

"Sydney Boko är en exteriört sett mycket fin ettåring. Rörde sig mycket bra på videon & detta är ett inköp jag är väldigt nöjd med."

Sydney Boko

Octopussy G.R.S.

2-årigt sto e. Maharajah u. Priceless Pellini (Varenne)

"Octopussy G.R.S. har fin exteriör, bra storlek och en härlig utstrålning. Stammässigt är detta högklassigt! Maharajah på Varenne är en guldkorsning."

Octopussy G.R.S.

Feeling Broline

3-årigt sto e. Power u. Dodger Blues (Muscles Yankee)

"Häng på en tjejhäst i Stall Mattias Djuse! Feeling Broline är en riktigt spännande nybliven treåring."

Feeling Broline
Logo

Nordpipe Composite Engineering
Stolt sponsor till Stall Mattias Djuse