B5F64454-5087-41EE-9C22-CD5DAC686966

Nouchka di Quattro vann Diamantstoet

Nouchka Di Quattro Skötare: Adam Hanley Ägare: Miles Ahead Trotting GmbH Uppfödare: Dtal Quattro V.O.F,

Nouchka di Quattro har visat fin form i sommar men inte haft det rätta flytet i loppen. På lördagen fick hon äntligen full utdelning i Rättvik när hon tog hem Diamantstoet med Mats Djuse i sulkyn. Efter en bra inledning kunde hon överta ledningen efter 500 m, Mats kunde bestämma i egen fart (1.15/2000 m) för att höja tempot rejält sista halvvarvet som gick på 1.10,9,

Segermarginalen blev flera längder och segertiden 1.14,1/2640 m. Nochka di Quattro är därmed klar för final på Solvalla om två månader. På 16 starter har hon tagit fyra segrar och lika många andraplatser.

Parveny blev fyra i Silverdivisionen med Björn Goop i sulkyn. Han fick ett fint lopp i rygg på ledaren och fullföljde bra på 1.12,8a/2640 m.

Lördagens V75-vinst innebär att stall Mattias Djuse har tagit 73 segrar hittills i år. Inkörda pengar är 10,8 Mkr.

På onsdag reser två hästar till Östersund och på torsdag kommer hela åtta hästar till start på Solvalla.

Vill du också stå i vinnarcirkeln?

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur ed sapien fames pulvinar cursus quiss suspendisse fames pulvinar cursus.

Sydney Boko

2-årig hingst e. Calgary Games u. Gill Gal (Yankee Glide)

"Sydney Boko är en exteriört sett mycket fin ettåring. Rörde sig mycket bra på videon & detta är ett inköp jag är väldigt nöjd med."

Sydney Boko

Octopussy G.R.S.

2-årigt sto e. Maharajah u. Priceless Pellini (Varenne)

"Octopussy G.R.S. har fin exteriör, bra storlek och en härlig utstrålning. Stammässigt är detta högklassigt! Maharajah på Varenne är en guldkorsning."

Octopussy G.R.S.

Feeling Broline

3-årigt sto e. Power u. Dodger Blues (Muscles Yankee)

"Häng på en tjejhäst i Stall Mattias Djuse! Feeling Broline är en riktigt spännande nybliven treåring."

Feeling Broline
Logo

Nordpipe Composite Engineering
Stolt sponsor till Stall Mattias Djuse