D6FBC34B-4D00-4F19-BA33-1FCF4D1D0DA2

Final Whistle ny miljonär

Final Whistle Skötare: Sandra Werner Ägare: Mattias Djuse Stable AB mfl.

För tillfället finns hela nio hästar i stall Mattias Djuse som sprungit in över en miljon kronor. Final Whistle är den senaste miljonären sedan han tagit hem onsdagens andra lopp på Solvalla med 60.000 kr i förstapris. Sjuåringen passerade därmed drömgränsen med 25.400 kr.

Mats Djuse satt i sulkyn och han kunde köra till spets efter den första kurvan. Tempot låg kring 1.14, på sista långsidan drogs farten upp och i sista kurvan lämnade Final Whistle de övriga. Segermarginalen var drygt fyra längder och det fanns krafter sparade på 1.13,6a/2140 m.

Lass Revenue kan bli nästa miljonär. Stallets äldsta häst (10 år) fullföljde fint som fyra i samma lopp efter drygt ett års vila. Det fattas blott fem tusen kronor till miljonen.

I kvällens första lopp blev det en andra- respektive tredjeplats genom Myth's Legacy och Escargoat Gar. Den sistnämnde visade fina takter över upploppet i sin debut på 1.17,1a/2140 m. Samma tid för Myth's Legacy efter fin långspurt sista 600 m.

Beenthereseenthat var ytterst nära seger i V86-2. Magnus Djuse körde tidigt till spets och fick bestämma i låg fart, tempot ökades under slutvarvet men femåringen fick ge sig med liten marginal. Tiden blev 1.13,8a/2140 efter slutvarv på 1.12. Det bör räcka till en plats i finalen i Solvallaserien på Valla den 4 mars.

Det blev drygt 130.000 kr inkört till Stall Djuse och Djuse toppar fortfarande den svenska tränarligan på 1.854.000 kr.

Hästar över 1 miljon kronor (samtliga prispengar i regi Mattias Djuse):

Kayla Westwood - 3.030.750 kr

Hustle Rain - 2.295.000 kr

Frustration - 2.088.000 kr

Global Bookmaker - 1.812.297 kr

Larah Westwood - 1.630.000 kr

Global Classified - 1.413.975 kr

Run N'Cola - 1.051.400 kr

Final Whistle - 1.025.400 kr

Parveny - 1.008.900 kr

Vill du också stå i vinnarcirkeln?

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur ed sapien fames pulvinar cursus quiss suspendisse fames pulvinar cursus.

Sydney Boko

2-årig hingst e. Calgary Games u. Gill Gal (Yankee Glide)

"Sydney Boko är en exteriört sett mycket fin ettåring. Rörde sig mycket bra på videon & detta är ett inköp jag är väldigt nöjd med."

Sydney Boko

Octopussy G.R.S.

2-årigt sto e. Maharajah u. Priceless Pellini (Varenne)

"Octopussy G.R.S. har fin exteriör, bra storlek och en härlig utstrålning. Stammässigt är detta högklassigt! Maharajah på Varenne är en guldkorsning."

Octopussy G.R.S.

Feeling Broline

3-årigt sto e. Power u. Dodger Blues (Muscles Yankee)

"Häng på en tjejhäst i Stall Mattias Djuse! Feeling Broline är en riktigt spännande nybliven treåring."

Feeling Broline
Logo

Nordpipe Composite Engineering
Stolt sponsor till Stall Mattias Djuse