Digital Winner överlägsen vinnare på Solvalla

Två ärrade kämpar såg till att det blev en synnerligen trevlig onsdagskväll på Solvalla. Sjuårige Digital Winner var överlägsen i amatörloppet Gösta Nordins Minneslopp efter en perfekt styrning av Lukas Svedin. Nioårige Gigant Proud fullföljde starkt som trea i V86-8. Lukas Svedin gjorde allt rätt bakom Digital Winner. Efter en lugn start avancerade ekipaget i tredjespår 1500 meter kvar och kunde överta ledningen varvet från mål. Sedan var det spel mot ett mål. Lukas tittade långt efter konkurrenterna men avståndet bara växte till de övriga. 40.000 kronor i segerpremie för Digital Winner som kom i träning som Rikshäst för drygt tre år sedan. Det är endast Etosha Boko som varit längre i träning. Lukas Svedin tog andra segern på Solvalla i år och gick upp i ledning i amatörligan. Gigant Proud var ute i rätt så hårt sällskap men kämpade fint till sista pallplatsen efter ett lopp som trea på innerspår. Tredjeplatsen var värd 15.000 kr och totalt blev det alltså 55.000 kr till stallet.

Vill du också stå i vinnarcirkeln?

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur ed sapien fames pulvinar cursus quiss suspendisse fames pulvinar cursus.

Sydney Boko

2-årig hingst e. Calgary Games u. Gill Gal (Yankee Glide)

"Sydney Boko är en exteriört sett mycket fin ettåring. Rörde sig mycket bra på videon & detta är ett inköp jag är väldigt nöjd med."

Sydney Boko

Octopussy G.R.S.

2-årigt sto e. Maharajah u. Priceless Pellini (Varenne)

"Octopussy G.R.S. har fin exteriör, bra storlek och en härlig utstrålning. Stammässigt är detta högklassigt! Maharajah på Varenne är en guldkorsning."

Octopussy G.R.S.

Feeling Broline

3-årigt sto e. Power u. Dodger Blues (Muscles Yankee)

"Häng på en tjejhäst i Stall Mattias Djuse! Feeling Broline är en riktigt spännande nybliven treåring."

Feeling Broline
Logo

Nordpipe Composite Engineering
Stolt sponsor till Stall Mattias Djuse