51ADC89E-930B-4A74-B3E6-A533D6AE437E

Lass Revenue fixade första miljonen till stallet

Lass Revenue (skötare Carro Bood) - på bilden tillsammans med Lass Revenue är Sigge! Som är delägare och dagens transportör!

Räkna aldrig ut Lass Revenue!

Stallets äldsta häst presterade ett kanonlopp på Gävletravets lunchtävlingar och tog första segern sedan november 2019.

Magnus Djuse försvarade ledningen bestämt från början, sjuåringen öppnade första 500 m på 1.10,5 och varvet gick på snabba 1.12,3. I sista kurvan tackade Lass Revene för sällskapet och stack ifrån till smått överlägsen seger på nya rekordet 1.12,1a/1640.

Förstapriset var 25.000 kr och stallet passerade därmed en miljon kronor inkört i år.

Stallet tävlar vidare på Solvalla 5/3, Romme 9/3 och Solvalla 10/3.

Vill du också stå i vinnarcirkeln?

Nå vinnarcirkeln tillsammans med andra. Klicka på respektive häst för att läsa mer och teckna andel hos Stall Ofcourse.

Beautiful Legs

1-årigt sto e. Italiano Vero u. Very Many Legs (Yankee Glide)

"Beautiful Legs är en riktigt spännande ettåring efter snackhingsten Italiano Vero. Exteriört har hon alla ingredienser som jag letar efter på en unghäst."

Beautiful Legs

Staro Yocelyn

1-årigt sto e. Calgary Games u. Loch Ness Broline (Andover Hall)

"Staro Yocelyn är en exteriört mycket fin häst med spännande stam och korsning. Inkörning samt uppträning kommer sker hos Diederik Meilink på Taxinge Gård."

Staro Yocelyn

Global Hayden

3-årig valack e. Hayden Hanover u. Outsourced Hanover (Donato Hanover)

"Häng med på en All Inclusive-häst mellan perioden 15 maj till 15 november. Ett inköp – inga övriga kostnader tillkommer!"

Bild på Global Hayden

Octopussy G.R.S.

2-årigt sto e. Maharajah u. Priceless Pellini (Varenne)

"Octopussy G.R.S. har fin exteriör, bra storlek och en härlig utstrålning. Stammässigt är detta högklassigt! Maharajah på Varenne är en guldkorsning."

Octopussy G.R.S.
Logo

Nordpipe Composite Engineering
Stolt sponsor till Stall Mattias Djuse