183D2FEF-A896-43C4-9578-6D1806AFCF8C

Enkelt för La Fille de Niky

La Fille de Niky (skötare: Julia Engman)Ägare: Per-Olov Johansson

Treåriga stoet La Fille de Niky tävlade mot äldre konkurrenter i Örebro på lördagskvällen men det blev ändå seger. Mattias körde till spets på första långsidan via 1.13,5 första 500 m och hade sedan allt under kontroll.

La Fille de Niky fick sträcka ut lite sista 100 m och det blev lätt vinst på 1.15,7a/2100 - med krafter kvar. Det var tredje segern i femte starten för det lovande stoet som fick 25.000 kr i prispengar.

Stall Djuse har nu tagit 46 segrar i år och ångar på mot sex miljoner kronor inkört.

Stallets hästar tävlar vidare i Eskilstuna 17/8, Solvalla 18/8, Bollnäs 19/8.

Vill du också stå i vinnarcirkeln?

Nå vinnarcirkeln tillsammans med andra. Klicka på respektive häst för att läsa mer och teckna andel hos Stall Ofcourse.

Beautiful Legs

1-årigt sto e. Italiano Vero u. Very Many Legs (Yankee Glide)

"Beautiful Legs är en riktigt spännande ettåring efter snackhingsten Italiano Vero. Exteriört har hon alla ingredienser som jag letar efter på en unghäst."

Beautiful Legs

Staro Yocelyn

1-årigt sto e. Calgary Games u. Loch Ness Broline (Andover Hall)

"Staro Yocelyn är en exteriört mycket fin häst med spännande stam och korsning. Inkörning samt uppträning kommer sker hos Diederik Meilink på Taxinge Gård."

Staro Yocelyn

Piggelin

1-årig hingst e. Kamehameha u. Sirene de Feugeres (Infant du Bossis)

"Piggelin är en exteriört mycket fin häst med dom rätta motorerna. Uttrycksfullt huvud och rör sig lätt och fint."

Bild på Piggelin

Just Cash

1-årigt sto e. Justice U.S. u. Alle Cash (Ready Cash)

"Ett mycket spännande sto. Chapter Seven mixat med Ready Cash!"

Bild på Just Cash

Point Blank G.R.S.

1-årig valack e. Flocki d'Aurcy u. M.T.Lady Stardust ( Muscle Hill)

"En jättefin häst med fint huvud och bra motorer. Jag kan varmt rekommendera köp."

Point Blank G.R.S.
Logo

Nordpipe Composite Engineering
Stolt sponsor till Stall Mattias Djuse

Enkelt för La Fille de Niky | Stall Mattias Djuse